فرقه مهدویه


فرقه مهدويه اشراقيه گمناميه شاخه اي از فرقه ذهبيه است كه از فرقه هاي تازه تأسيس صوفيه به شمار مي آيد.


تاریخچه و مؤسس فرقه مهدویه[ویرایش]

فرقه مهدویه اشراقیه گمناميه شاخه اي از فرقه ذهبيه است كه از فرقه هاي تازه تأسيس صوفیه به شمار مي آيد. فرقه مهدویه علاوه بر عنصر ادعای مهدویت متأثر از فرهنگ تصوف بوده و در آموزه‌های خود شیوه‌ای صوفیانه برگزیده بود. قطب این فرقه به نام « فتحعلی »، مدعی مأموریت از سوی امام زمان(عج) شد. پس از وی، فردی به نام سیدعلی تهرانی، معروف به «کفری» جانشین فرقه شد. پس از وفات کفری، افراد متعددی، جانشین وی شدند که یکی از آنان، «ه ـ م» است.اين فرقه بسیار كوچك و كم جمعيت است و مركزيت آن، شهر دزفول مي باشد. سران فرقه مهدويه اشراقيه تأسيس فرقه خودشان را به سيد علي مبدأ نسبت مي دهند و سيد علي مبدأ آدم خيلي فحاش بوده كه در دزفول به سيد كفري معروف مي باشد.
البته خود سيد کفری جزو هيچ فرقه اي نبوده است و بارها انتصاب خود را به عنوان فرقه داري تكذيب كرده است. ولي بعد از مرگش در سال ۱۳۵۶ ش عده اي كه او را ديده بودند مانند همين سيد محمد محسني و محمد تولايي مشهدي و هدايت الله منشي زادگان و سيد نورالدين عادل، مدعي جانشيني وي شدند.
در دوره اصلاحات با فضاي مناسبي كه براي آنان به وجود آمده بود، برخي از وابستگان اين فرقه به مجلس شوراي اسلامي راه پيدا كردند. سيد احمد اوائي در مجلس هفتم از اعضاي مهم اين فرقه است. او فرزند سيد اسماعيل اوايي از بزرگان فرقه ذهبيه و از اعضاي اصلي هيئت خانقاه آنها در دزفول مي باشد.
يكي از برادران او، وكيل دكتر عبد الحميد گنجويان قطب فرقه ذهبیه است. اين قطب صوفيه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از ايران به انگلستان فرار نمودند و چند سال است كه به مرگ مغزي مبتلا شده و از دنیا رفت. با رفتن اوايي به مجلس، فرقه ذهبيه قدرت زيادي در دزفول پيدا كرد و موفق به گسترش خانقاه خود در اين شهر گرديد. حتي تعدادي از صوفيان ذهبي توانستند به برخي مشاغل دولتي راه يابند.
فرقه مهدویه گمناميه مانند ساير فرقه هاي صوفیه داراي انحرافات اعتقادي و رسم و رسومات غير مشروع در دين مبين اسلام مي باشد از اين فرقه آثاري منتشر نشده است. فقط يك سايت ناقص را كه چيزي در آن درج نشده راه اندازي كرده اند. در اين سايت مطلب كوتاهي از رساله منشي زادگان درويش و صوفي اين فرقه مبني بر حقانيت و تمجيد فرقه مهدویه گمنامیه ملامتیه ذكر شده كه كاملا ادعاي محض مي باشد و خواندن آن باعث تعجب و خنده مي گردد. (مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات)
اين فرقه با ناديده گرفتن برخي از احكام شرعي مانند اكثر فرقه هاي به ظاهر معنوي مسير انحرافي خود را گذرانده، و ارام آرام پس از تحكيم پايه هاي قطب در فرقه و القاي اين نظريه كه قطب بر مديران ولايت داشته و به امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف متصل است به اوج انحراف نزديك شده و در نهايت با اقدامات قتل و ترور، چهره واقعي خود را نمايان ساخت. گفته مي شود كه قطب اين فرقه و برخي از مديران وي به امريكا پناهنده شده و ارتباطاتي با سرويس هاي امنيت جاسوسي اين كشور برقرار كرده اند هم اكنون پرونده آنها در دادگاه انقلاب اسلامي به اتهام عامليت در قتل در حال پي گيري است.

ادعاهای قطب فرقه مهدویه[ویرایش]

قطب این فرقه ادعاها وسخنان عجیبی دارد که مایه خنده وتفریح است.از جمله وی در جمع مریدانش شایعه کرده بود که علامه محمد تقی جعفری از وی درخواست کرده که وارد فرقه مهدویه شود ولی آقای محسنی از او خواسته برای شکستن نفس چند روزی سر خیابان آدامس بفروشد که ایشان قبول نکرده است.
این سخن در بین صوفیان مهدوی دزفول شهرت دارد.هر چند در سفر علاه به دزفول ایشان در جمع مسئولین پس از شنیدن این سخن بسیار ناراحت شده و فرموده بودند که نامبرده دفتر شعری آورده تا به قول خودش اشعار عرفانیش را علامه ببیند که بعد از چند روز علامه جواب داده بودند که باید در شعر بیشتر کار کند.
شركت چاي احمد نيز متعلق به احمد افشار ومهمترين منبع در آمدي اين فرقه است كه اخيرا توسط محمود افشار در لندن مديريت مي شود وچاي محمود را نيز توليد مي كند.

انحرافات اعضای فرقه مهدویه[ویرایش]

«ه. م» یکی از مریدان علی مبدأ معروف به «مبدأ درویش تهرانی» است که خود را سر سلسله فرقه ضاله « ذهبیه مهدویه اشراقیه گمنامیه » می‌نامد و از این طریق، تشکیلات فرقه‌ای برای خود به‌ وجود آورده است.
وی مدتی در تهران به خیاطی اشتغال داشته و در سال ۱۳۳۶ در بانک ملت استخدام می‌شود. «ه ـ م» مسافرت‌های خارجی زیادی رفته که از جمله آنها که توانست در فعالیت‌های وی مؤثر باشد، مسافرت به هندوستان است.
«ه ـ م» با ریاکاری‌های بسیار خود، توانست مریدان زیادی را مجذوب خود سازد. وی شدیدا در حلقه مریدانش خود تأثیرگذار بوده و عموم آنان را شیفته و مسحور خود ساخته است تا جایی که اقدامات تروریستی برخی از مریدان بدون هیچ‌گونه چشمداشتی و صرفا برای رضایت قطب شکل گرفته است.
وی قطب و سرکرده فرقه، ‌چند سال پیش از دو خانم متأهل عضو فرقه، درخواست روابط نامشروع می‌کند، این دو از خواسته قطب فرقه سرباز می‌زنند و همسرانشان را در جریان قضیه قرار می‌دهند، پس از شکایت و پیگیری اعضای فرقه و همسرانشان، این شیاد دستگیر می‌شود.
او پس از مدتی با قید وثیقه آزاد می‌شود، اما با کمک همدستان و مریدان خود به خارج از کشور متواری می‌شود. این سرکرده انحرافی در آنجا هم به کارهای خلاف قانونش‌ ادامه می‌دهد و به دلیل قاچاق ارز توسط پلیس بین‌الملل تحت تعقیب قرار می‌گیرد.
«ه. م» در تمام این سال‌ها با تردد در کشورهای اروپایی به خصوص آلمان و آمریکا از طریق نرم‌افزار اسکایپ -مکالمه اینترنتی- با مریدان خود در ارتباط بود و تشکیلات فرقه‌ای را رهبری می‌کرد تا اینکه در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۱تشکیلات وی که عمده فعالیت‌هایش در ۸ استان اصلی و بزرگ کشور بود، ضربه خورد و وی نیز دستگیر شد.
در ماه‌های تیر و مرداد سال ۱۳۸۲، عناصر «فرقه درویشی ذهبیه مهدویه» به ترور یک زن پرداختند. این زن به رغم اصابت سه گلوله به وی، به شکل معجزه‌آسایی نجات پیدا کرده و یکی از ضاربان او در کمال ناباوری، برادرش بوده است.

در پیگیری این اخبار و مطالعه سلسله‌خبرهای مربوطه، مشخص شد، ضاربان به دستور قطب فرقه به نام «ه ـ م» و با این عنوان که حکم اعدام خانم مذکور را امام زمان(عج) صادر کرده و توسط قطب فرقه به عنوان نایب ایشان ابلاغ شده است، دست به ترور زده‌اند. در تداوم پیگیری‌ها، پرده از جنایت دیگری برداشته شد و آن این‌که همسر ناپدیدشده این خانم ـ که از مخالفان فرقه بوده است ـ به دست یکی دیگر از مریدان فرقه در حاشیه تهران و با ضرب گلوله به قتل رسیده و دفن شده است.

قطب فرقه که در این زمان به خارج از کشور متواری و ساکن آمریکا شده بود، با همکاری مریدان خود در کشور، می‌کوشید با یک سلسله اقدامات عملیات روانی و بهره‌گیری از برخی جراید، خانوادگی بودن این قتل‌ها را مطرح کند و دامن قطب فرقه را از این جرایم پاک و منزه جلوه دهد که البته کوشش قطب فراری فرقه تا حدودی به ثمر نشست. این در حالی بود که برخی جراید، این قتل‌ها را خانوادگی و غیرفرقه‌ای اعلام کردند.
کمتر از دو سال از اقدام تروریستی این فرقه درویشی نگذشته بود که با هوشیاری مأموران امنیتی ایران، از ترور دو نفر از مطرودین و مخالفان فرقه که مدت زیادی از پیروان فرقه بوده‌اند، جلوگیری و ضارب به همراه سه قبضه سلاح کمری دستگیر شد.

در سال‌ جاری، قطب فرقه که به آمریکا پناهنده شده، در ارتباط‌گیری با یکی از مریدان خود در ایران و هدایت وی و القای این مطلب که دستور از ساحت مقدس صادر شده است، قصد ترور دو نفر از مریدان قدیمی خود به نام‌های «مهدی» و «قاسم» را داشته است. وی با تهیه سلاح و یکسری اقدامات اولیه از جمله بررسی محل و آدرس و اماکن مورد ترور آنان‌، قصد اجرای این نقشه را داشته که البته پیش از هرگونه اقدامی به دست سربازان گمنام امام زمان(عج)، دستگیر و تحویل سیستم قضائی می‌شود.
نخستین مخالف و افشاگر قطب فرقه، مهدی توکلی بود که با دستور مستقیم قطب و توسط یکی از مریدان به نام «ع ـ ق» ربوده شده و در حاشیه تهران به قتل رسید. پس از وی، همسرش به مخالفت با فرقه پرداخته و در این مسیر حتی با همراهی نکردن خانواده خود روبه‌رو شد. قطب فرقه با تطمیع و تهدید، نتوانست در برابر افشاگری‌های خانم اعظم ایزدی ایستادگی کند و سرانجام با ادعای صدور حکم از ناحیه مقدس و ضرورت کشته شدن وی به عنوان مخالف امام زمان(عج) توسط دو نفر از مریدان، که یکی از آنان برادرش بوده است، هدف ترور قرار گرفته و در خیابان پیروزی، هدف سه گلوله قرار گرفت.
سومین و چهارمین قربانی قطب، دو برادر به نام‌های «مهدی» و «قاسم» بودند. این دو از مریدان قدیمی قطب بوده و مبالغ زیادی هزینه فرقه کردند. قاسم که مدتی شیخ‌المشایخ و جانشین قطب بود، با وی نیز اختلاف پیدا کرده و در نهایت مغبوض وی می‌شود. «ه ـ م» با القای نظریات خود به یکی از مریدان تازه‌اش و دادن لقب «مختار زمان» به او، مأموریت مقدس ترور این دو برادر را به ایشان می‌سپارد.
پس از خنثی شدن آخرین اقدام تروریستی فرقه، جانشین قطب که هدایت امور فرقه در ایران را بر عهده داشت با حکم مقام قضائی، بازداشت شد و تحت بازجویی قرار گرفت. گویا هم‌اکنون، فعالیت‌های مخرب و ضدامنیتی فرقه درویشی ذهبیه مهدویه تعطیل شد.

پانویس[ویرایش]منبع[ویرایش]

سدید آنلاین    جعبه‌ابزار